Передплата на "Пирятинські вісті" продовжується!
 
Пошук по сайту

Меню

Останні новини

Коментарі

Товарищи, обратите внимание на номер, по которому вы звоните. Я обычный заинтере...

Вкажіть, будь-ласка, відповідно до яких Правил благоустрою (номер, дата) і яку д...

Есть у каждой женщины
Памятная дата —
В этот день ты сыну
Ж...

можно детали? Если удобно обратитесь по номеру 0662364128

Уважаемые, коммунальщики! У Вас будни, а нам каждый день праздник! Употребляя в ...

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Поки робочих місць у селах катма, – ентузіасти створюють умови для їх появи

Найбільша проблема українського села – відсутність роботи. Це призводить до шаленої урбанізації, зникнення цілих населених пунктів з мапи нашої країни. Молодь їде до міст і тулиться там в душних офісах, перекладаючи з купи на купу стоси важливих документів. Залишаються в селі лише ті, хто хоч якось може прожити «за паї». Але Пирятинщина – край аграріїв та фермерів, тому наші люди в ньому мають бути господарями, – так вирішили декілька ентузіастів. І спробували не шукати роботи «у дядька», а створити її для себе та своїх односельчан, об’єднавшись у кооператив.
У 2016 році в районі, як і загалом в області, пожвавився процес створення кооперативів, хоча Закон України „Про кооперацію“ діє від 2003 року. Поштовхом стала реалізація обласної Програми розвитку та підтримки аграрного комплексу Полтавщини за пріоритетними напрямками до 2020 року, прийнята 29 квітня 2016 року шостою сесією Полтавської обласної ради сьомого скликання. Одним з напрямків програми є розвиток сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОКів). Особливості фінансування заходів програми передбачає таке співвідношення: 40% - кошти обласного бюджету, 50% - кошти місцевих бюджетів та інших джерел, 10% - кошти кооперативу. Оскільки на території кількох громад Пирятинського району знайшлися бажаючі „спробувати сили в кооперативі“, аналогічні програми були прийняті Харківецькою сільською радою (серпень 2016 року), Пирятинською міською радою (листопад 2016 року), Пирятинською районною радою (грудень 2016 року). Проекти фінансування заходів новостворених кооперативів подавалися на розгляд відповідної обласної конкурсної комісії. Обидва проекти з Пирятинщини отримали фінансування. Ми вирішили дізнатися, чим планують займатися кооперативи нашого району, і поспілкувалися з їх представниками.
Віктор КІРІЧЕВСЬКИЙ, голова СОК „Пирятинський степ“, розповів нам, що їхній кооператив обслуговуючий і є неприбутковою організацією. Ідея створити сільськогосподарський обслуговуючий кооператив (СОК) виникла, коли кілька демобілізованих учасників АТО, отримавши земельні ділянки (а хтось і раніше мав паї), вирішили не здавати їх в оренду, а обробляти самостійно. В даному випадку, кооператив – форма співпраці, яка дає можливість зменшити витрати кожного з членів при обробітку землі, підготовці до сівби та інших сільськогосподарських роботах у полі. Створивши кооператив, скористалися можливістю залучити кошти обласного і місцевих бюджетів на придбання необхідної техніки. На сьогодні мають трактор з дисками для оранки та дискування, в планах - придбання оприскувача. Протягом 5-ти років кооператив не має передавати чи відчуджувати техніку, придбану за кошти обласної програми, та повинен звітувати про свою діяльність відповідній комісії.
СОК «Вишенька» в с. Вишневе створено для заготівлі та переробки молока. Ситуація з мізерною закупівельною ціною на молоко та несправедливість при оплаті (жирність приїжджі приймачі молока ставлять середню на село) підштовхнули селян на об’єднання в кооператив. Тому, скориставшись нагодою фінансової підтримки обласного та місцевих бюджетів, на свій страх і ризик шаленої конкуренції з боку великих молочнотоварних підприємств шестеро селян об’єдналися в обслуговуючий кооператив. В планах - не тільки збір та охолодження молока, але й переробка в сертифіковану молочну продукцію. Досвід у 2016 році переймали у сімейної ферми з Решетилівського району. Для втілення своєї ідеї вже придбали холодильну установку, сепаратор, аналізатори молока «Екомілк» (засоби для проведення тесту молочної сировини), холодильник, маслоробку, цистерну для збору молока та іншу техніку для обслуговування виробництва. До сільської ради подали заяву на виділення земельної ділянки, щоб встановити модульний блок. Ще зарано говорити, якою буде закупівельна ціна на молоко для селян і членів кооперативу, але вона однозначно буде вигіднішою, ніж нинішні ціни молочних компаній, адже це і є основна мета створення кооперативу. І, звісно ж, з початком функціонування молочного кооперативу з’являться перші робочі місця. Скільки їх буде надалі, - залежить від успіху всього запланованого.
Є в Пирятинському районі ще один кооператив. Він взяв свій старт без залучення бюджетних коштів – лише внески членів кооперативу. Це - СОК «Смотриківський». Про цей кооператив нам розповів голова Смотриківської сільської ради Валерій МАРЧЕНКО. Ідею смотриківчан Віктора ТЕМІНЬКА, Анатолія ШОЛОХА та Анатолія ШМИГИ про створення кооперативу сільський голова зустрів радо. Адже це, в першу чергу, перспектива появи такої необхідної нині роботи для селян. Оцінивши серйозність намірів, сільрада виділила 4 га землі для кооперативу, що займатиметься вирощуванням плодово-ягідних культур. Восени вже засаджено 0,5 га смородиною і малиною, навесні планується завершити і зайняти всю площу 4 га. Ця ділянка - екологічно чиста, вирощування буде проводитися без додавання гербіцидів, тому ягоди матимуть клас «еко». Для підтвердження зразки грунту вже подали на аналіз. В планах кооперативу - підписання угоди про співпрацю в напрямкові збуту продукції з СОК «Київський». Також при підтримці райдержадміністрації в 2017 році кооператив планує подати на співфінансування обласного бюджету проект встановлення поливної системи та запуску лінії заморозки ягід.
Ініціативність членів цих трьох кооперативів викликає щире захоплення. Вони не чекають, поки хтось вирішить усі їхні проблеми, а самі намагаються покращити своє життя. Адже той, хто хоче щось робити, – шукає можливості. Тому бажаємо успіху СОКам Пирятинщини у їхніх починаннях. І закликаємо тих, хто має багато вільного часу, розумну голову та роботящі руки, задуматися, а чи не створити й собі кооператив?
Олена КОЛІНЬКО

Джерело:

Поділитися:

Категорія: Пирятинські вісті | Додав: Ред (16.02.2017) | Автор:

Переглядів: 105 | Коментарі: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |

Всього коментарів: 0

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
 
Розробка дизайна — СтудіяWebus