Передплата на "Пирятинські вісті" продовжується!
 
Пошук по сайту

Меню

Останні новини

Коментарі

Товарищи, обратите внимание на номер, по которому вы звоните. Я обычный заинтере...

Вкажіть, будь-ласка, відповідно до яких Правил благоустрою (номер, дата) і яку д...

Есть у каждой женщины
Памятная дата —
В этот день ты сыну
Ж...

можно детали? Если удобно обратитесь по номеру 0662364128

Уважаемые, коммунальщики! У Вас будни, а нам каждый день праздник! Употребляя в ...

Загружаем курсы валют от minfin.com.ua

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Таких експонатів не має навіть Книжкова палата


Фонди Пирятинського краєзнавчого музею мають унікальні експонати, що знайомлять з історією нашої газети.
Головний зберігач фондів,  голова громадського об’єднання «Пирятинське районне історико-краєзнавче товариство» Олександр Рудковський розповідає, що історія районного видання починає свій відлік з далекого 1917 року. На той час нова радянська влада потребувала засобу для постійного інформування населення та ведення активної пропагандистської роботи. Тому було вирішено видавати газету „Извєстія Пирятинского Совєта рабочих, солдатських и крестьянских депутатов“. Декілька автентичних примірників перших номерів часопису зберігаються у фондах музею. Перша редакція розміщувалася в орендованому у купця Когана приміщенні по вулиці Золотоношенській (нині – Зоряна, а до 2016-го – Пролетарська). А друкували газету в друкарні Авраама Рискіна. В період становлення радянської влади, що припав на поствоєнні та післяреволюційні роки, населення не мало змоги купувати газету. Та й видавати великі тиражі тогочасне керівництво вважало недоцільним. Тому на Пирятинщині виходили стінгазети «УКРОСТА» і «РОТАУ».
Згодом налагодився друк районної газети на двох сторінках і називалася вона «Незаможник», а пізніше - «Колективізоване село», примірники яких теж має у своїх фондах музей.
В період окупації Пирятина нацистськими військами в 1941-1943 роках в приміщенні друкарні, що розташовувалася по вулиці Успенській, 3, було налагоджено випуск газети «Українське слово». Перший примірник побачив світ 15 жовтня 1941 року. На шпальтах видання друкували різну інформацію: про комендантську годину, про стан військ німецької армії, постанови Пирятинського старостату (фактично місцевого виконавчого органу окупаційної влади), оголошення про початок роботи радіовузла, про відновлення роботи контори «Коопторф» та інші. У 1942 році газета перейменована на «Рідну Ниву». Видавалася вона органом Пирятинської управи, виходила на 4-х сторінках, висвітлювала місцеві новини, накази та розпорядження, відповіді дописувачам. В газеті №23 від 5 квітня 1942 року міститься стаття «Христос воскрес. Відправа служби божої», вперше за багато років релігійна тематика в друкованому виданні описувалася позитивно. Характерним для роботи окупаційної редакції була лояльність до українських традицій і літератури. Зокрема, в період окупації за ініціативи редакції газети та відділу освіти вийшли з друку і надійшли у продаж збірка поезій Олександра Олеся та «Кобзар» Т. Шевченка. Після звільнення Пирятина від окупантів переважну більшість газет «Українське слово» та «Рідна Нива» було знищено, бо люди боялися тримати вдома будь-що, пов’язане з нацистами. А все, що потрапило до рук радянської влади, було суворо засекречено на десятки років. Адже в газетах нерідко згадувалися імена поліцаїв та прибічників окупаційної влади, а така інформація могла стати причиною спалаху самосудів серед населення. Тому цінність екземплярів цих газет важко переоцінити і наш музей має такі примірники. Вони були знайдені випадково на звороті рамки сімейної фотографії. Очевидно, їх просто використали як підручний матеріал і на десятки років забули про їх існування. Але сторінки гезети збереглися і потрапили до рук людини, яка достойно оцінила їх значення для історії та передала краєзнавцям. Таких унікальних експонатів не має жоден архів, навіть Книжкова палата.
В музеї також зберігається підшивка районки 1943-1990 років, причому деякі екземпляри - з редакторськими правками, корективами цензури та підписом «до друку».
Тривалий час в редакції не було фототехніки, для ілюстрацій матеріалів використовували малюнки. З введенням в штат фотокореспондента на початку 1950-х з’явився і архів фотоматеріалів, який нині теж зберігається в музеї.
Крім того, в одному із залів музею представлені експозиції, присвячені Михайлові Мельниченку та Григорію Бажану, які у різний час очолювали редакцію газети.
А до 100-річчя «Пирятинських вістей» директор музею Наталія Купріян анонсує розширену виставку-експозицію, присвячену історії районного видання.
Олена КОЛІНЬКО

Джерело:

Поділитися:

Категорія: Пирятинські вісті | Додав: Ред (09.02.2017) | Автор:

Переглядів: 114 | Коментарі: 0 | Рейтинг: 0.0/0 |

Всього коментарів: 0

Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
 
Розробка дизайна — СтудіяWebus